Aktualności

Więcej zarabiamy, więcej wydajemy: Polska w liczbach

Każdego roku przybywa w Polsce osób, którzy nie tylko coraz lepiej zarabiają, ale także chętniej sięgają po towary luksusowe, których udział w ogólnej sprzedaży w ciągu najbliższych lat może wynieść nawet 30%.

Mimo, że wiele wyzwań ostatnich lat takich jak pandemia, wojny, kryzys energetyczny czy przedłużająca się inflacja nie zachęcały konsumentów do wydawania pieniędzy, to jednak sprzedaż dóbr luksusowych wciąż ma się dobrze. W roku 2023 w porównaniu z rokiem 2022 wartość tego rynku wzrosła o blisko 11% przekraczając poziom 1,5 biliona euro. Regionami, gdzie zanotowano największy wzrost, były w szczególności Chiny, ale Europa również nie pozostaje w tyle.

Na co wydajemy pieniądze?

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się drogie podróże, luksusowe hotele i restauracje, ale także biżuteria, odzież, zegarki czy samochody. Zainteresowanie dobrami luksusowymi nie słabnie również w Polsce. Według najnowszego raportu rynku dóbr luksusowych wynika, że w 2023 r. Polacy w drogich obiektach hotelowych zostawili blisko 6 mld złotych, co daje wzrost rok do roku o blisko 24%. Natomiast w roku 2024 wydatki sięgnęły już blisko 8 mld, co stanowiło kolejne 17% wzrostu. Wzrosła także o blisko 5% liczba 5-gwiazdkowych hoteli.

Z kolei rynek samochodów premium i marek luksusowych osiągnął w 2023 wartość blisko 25 mld złotych, co stanowiło 59% rynku dóbr luksusowych. W tym okresie zarejestrowano w Polsce 350 nowych samochodów luksusowych. Wśród nich 87 stanowiły auta marki Ferrari, 68 – Bentley, 44 – Lamborghini, 20 – Rolls-Royce, 6 – McLaren oraz 1 – Bugatti. W porównaniu z rokiem 2022 w tym segmencie zanotowano 19% wzrost. Największy odnotował Rolls-Royce (185%). Rok 2024 był jeszcze lepszy. Wartość tego rynku w minionym roku wyniosła blisko 36 mld, co oznacza wzrost o prawie 40% do roku ubiegłego.

Wydajemy, bo zarabiamy więcej

Rozwój rynku dóbr luksusowych związany jest ze zwiększającym się odsetkiem osób coraz lepiej zarabiających. Według raportu KPMG w 2023 roku w Polsce liczba osób zarabiających ok. 10 tys. miesięcznie wyniosła 1,8 mln, pomiędzy 20-50 tys. – 545 tys., między 50 tys. a 80 tys. – 90,1 tys., a powyżej 80 tys. – 73,5 tys. Należy podkreślić, że liczba osób w każdej z tych grup wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego, co świadczy o rosnącej zamożności społeczeństwa. Największą liczbę mieszkańców o dochodach rocznych na poziomie 1 mln rocznie i więcej znajdziemy na Mazowszu (16 tys.), w województwach wielkopolskim i małopolskim (po 7,3 tys.) oraz śląskim (7,2 tys.). Takie osoby stanowią w Polsce łącznie 0,19% odsetek wszystkich mieszkańców. Najwięcej Polaków zarabia jednak pomiędzy 4 a 6 tys. i stanowią oni grupę około 5 mln wszystkich mieszkańców naszego kraju.

Podsumowując, rynek dóbr luksusowych w Polsce dynamicznie się rozwija, a rosnąca zamożność społeczeństwa napędza konsumpcję w tej kategorii. Chociaż wyzwania gospodarcze mogłyby sugerować ostrożność finansową, to dane pokazują, że Polacy coraz śmielej inwestują w luksus. To zjawisko odzwierciedla nie tylko zmianę stylu życia, ale także aspiracje, które coraz częściej są realizowane. Polska umacnia się jako ważny gracz na europejskim rynku luksusu, a dalsze wzrosty wydatków w tej kategorii są wysoce prawdopodobne w najbliższych latach.

Poznaj potencjalnych kontrahentów Nawiąż cenne kontakty biznesowe Pozyskaj wiedzę jak pomnażać i inwestować pieniądze

06 Cze 2025
Hotel Górecznik, ul. Wrocławska 7,
63-421 Przygodzice
Media społecznościowe